Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web


turistika:svestky_v_mlze

Švestky v mlze

Na prodloužený víkend kolem 17.~11. jsme se po dlouhém váhání rozhodli pro vícedenní čundrvýlet (termín kolidoval s~oblíbeným bike maratonem WinterTransBrdy). Volba lokality padla na sever, konkterétně liberecko. Jako inspirace mi tentokrát posloužila Tombárova1) mapa Hrádecko a~Chrástecko, měř. 1:25~000, která zobrazila Kryštofovo údolí natolik zajímavě, že nebylo dále moc co řešit.

Základní data

17.—19. 11. 2006
celkem 35~km
nastoupáno 1278~m
fotky zde
mapa zde

Start jsme realizovali ráno v~sedm na Hl. n., kromě účastnících se Šárky, Kačky, Jitky, mne a~Králíka (stihnul odjezd jen díky zpoždění ;-)) se k~nám přidal ještě Karel se svým Assámským přítelem Madhujyou [madhudžou]. Karlova polovička Lenka si přispala a~naskočila do našeho kupé až v~M.B.

Z vlaku (nezpožděného!) jsme vyskočili v~Pilínkově a~vykročili směr Pláně pod Ještědem. Počasí nás docela šetřilo, kromě silné inverze se nijak destruktivně neprojevovalo a~umožnilo nám i~posedět chvilku na terase na Pláních. Z~ní jsme pak nastoupili na pochod mlhou na svazích Ještědu. Těsně před památníkem letců jsme se neplánovaně rozhodli zdolat vrchol Ještědu, což nás sice mírně zdrželo, navíc Karel s~Madhujyou se rozhodl ještě prokzoumat skalku na dohled od rozcestí, takže jsme na ně ještě chvilku čekali.

img_0972.jpgNa Ještědu jsme se poloučili a~expediční část vyrazila dále v~plánovaném azimutu na Výpřež, zde jsme opět potkali Jitčiny známé, a~dále po hřebeni přes Černou horu, Kaliště až na Rozsochu. Za ní, na výběžku směrem na Spálený vrch, bylo plánováno první nocležiště. Mezití padla tma a~hustá mlha, doprovázená silným jižním větrem. Před ním jsme se schovali za hřeben a~tmu jsme rozehnali ohýnkem. Vodu jsme, vylože ně komfortně, našli dokonce ještě blíž, než hlásala mapa. Jedinou drobnou šmouhou bylo zjištění, že jsem navzal adaptér, takže jsem sice měl akumulátor, ale k~ničemu — krabičku nabít nešlo.

Večerní posezení odhalilo, jak nás TomBár u~Šárky pomluvil, když ji poradil nebrat s~sebou alkohol — Králík se naprosto spontánně vybavil lahvinkou červeného a~to byl věru dobrý příspěvek k večerní pohodě!

img_1072.jpgDalší den, v~sobotu, jsme pokročili dál, opět plně v~souladu s~plánem, dolů do Kryštofova údolí. Před sestupem na úplné dno na nás číhal neočesaný švestkový strom! Takovou věc není možné jen tak přejít, takže jsme zapojili veškerý um, který v~nás dřímá a~sklidili jsme si celý kotlík! Králík si ho bez mrknutí oka strčil do báglu a~hurá dál. (Králíkův příons byl ve skutečnosti ještě větší, protože se velmi obětavě celý, včetně báglu, opatlal přezrálými švestkami, čímž nás až do konce pobytu bavil.) Moc daleko jsme nedošli, vcucla nás hospůdka Miloš a~Maruška. Kromě posilnění zde Jitka potkala pro změnu spolužačku z~gymplu…

img_1084.jpgZnačka nás ze stánku zavedla přes Zimův kopec, kolem kaple sv. Kryštofa, na Malý Vápenný, Zdislavký špičák a~přes Velký Vápenný (ten si Jitka s~Kačkou odpustily) do cíle — na zříceninu hradu Roimund. Na V.V. jsme si užili protržení inverze a~krásný západ slunce. Z toho je jasné, že jsme k~nocležišti dospěli jen tak tak před úplným soumrakem. Naštěstí jsme nemuseli nic moc budovat, ohniště byla na výber dokonce dvě, částečné závětří poskytovala poslední stojící hradní zeď. Na večer se k~nám připojil jakýsi Sysel+1, kteří s~námi povečeřeli a~pozdě v~noci se vydali spát do seníku. Ještě předtím jsme jim zahráli divadlo se stavením přístřešků ze tří celt pro jednoho, pro tři, z~jedné celty pro tři apod. nakonec jich ani nebylo třeba.

Závěr výletu se ukázal asi nejméně naplánovaný, protože to na vlak nebylo 3~km, jak jsem vytrvale avizoval, ale nejméně 6~km. Alespoň to hlásali ukazatele. Ke slovu přišla zkratka, dokonce dojjitá, takže jsme nakonec vlak stihli s luxusním předstihem 15 minut.

Vše je zachyceno na pár snímcích zde, nepřehlédněte mapu se zvětšovadlem.

img_1133.jpg

1) Paradoxně Tombár nakonec nejel, protože ve stejné sobě vzdoroval mega-angíně.
turistika/svestky_v_mlze.txt · Poslední úprava: d/m/Y H:i (upraveno mimo DokuWiki)